Filmy dokumentalne – produkcja dla polskich i zagranicznych mediów

Od lat produkujemy filmy dokumentalne dla polskich i zagranicznych domów produkcyjnych oraz telewizji. Właściciel Kaizen Media, były dziennikarz/operator/montażysta Leszek Kabłak jeszcze w czasach swojej pracy w TVN24 realizował filmy dokumentalne z wielu zakątków świata. Między innymi z Chile, ze spektakularnej akcji ratunkowej 33 górników, uwięzionych pod pustynią Atakama, w kopalni miedzi i złota San Jose. Leszek Kabłak był reżyserem filmu dokumentalnego „Powrót do życia”

Film dokumentalny o akcji ratunkowej górników w Chile

Właściciel Kaizen Media był także współautorem zdjęć do kilku historycznych filmów dokumentalnych Krzysztofa Brożka, w tym: „Raport z Auschwitz”, „Adam Macedoński. Więcej niż jedno życie”, „Pamiętajmy o KL Plaszow”

Dzięki doświadczeniu, szerokim kontaktom oraz znajomości kilku języków obcych, Leszek Kabłak jest cenionym fixerem przez zagraniczne domy produkcyjne i stacje telewizyjne. Kaizen Media planowało i realizowało w Polsce zdjęcia dla znanego francuskiego domu produkcyjnego Ligne de Front oraz popularnych nad Sekwaną telewizji M6 i W9.

Zwiastun filmu dokumentalnego o polskich drogach w telewizji W9
Film dokumentalny o obwodzie kaliningradzkim w cyklu „Enquete Exclusive” telewizji M6

Jak powstają filmy dokumentalne?

Film dokumentalny to gatunek filmowy, który przedstawia rzeczywistość w sposób niezmyślony i bez fikcyjnych elementów. Dokumenty służą do odkrywania, edukacji i zrozumienia świata wokół nas.

Produkcja filmów dokumentalnych zaczyna się od wyboru tematu, który mają poruszyć. W tym celu twórcy przeprowadzają research, lub mówiąc po polsku dokumentują temat. Autor filmu dokumentalnego musi sam dowiedzieć się jak najwięcej i jak najlepiej zrozumieć temat, który chce opowiedzieć szerokiej widownii.

Produkcja filmów dokumentalnych – kolejne etapy

Pogłębiona analiza tematu pozwala na wytypowanie bohaterów filmu dokumentalnego, kontekstu wątków z ich udziałem w filmie. Po opracowaniu scenariusza filmu dokumentalnego, jego autor (reżyser lub reżop) planuje dni zdjęciowe, ich liczbę, wybór lokalizacji. Te dane posłużą także do określenia budżetu całej produkcji. Koszt produkcji filmu dokumentalnego może wynieść nawet 100 tysięcy euro, jeśli do jego realizacji konieczne są przeloty i zdjęcia w wielu miejscach świata.

Etapem wieńczącym produkcję filmów dokumentalnych jest montaż i postprodukcja filmu dokumentalnego. To żmudny, ale zarazem niezwykle kreatywny, a przez to kluczowy okres pracy nad filmem. To w tym momencie decyduje się fabuła, charakter i przesłanie filmu dokumentalnego.

Produkcja filmów dokumentalnych to nierzadko ponad pół roku pracy operatorów, tygodnie pracy fixerów i montażystów. Montaż nie polega tylko na wyborze najlepszych ujęć i układaniu ich w sekwencje budujące narrację i napięcie filmu dokumentalnego, ale także na udźwiękowieniu i nierzadko zastosowaniu graficznych efektów specjalnych.

W Polsce filmy dokumentalne są traktowane po macoszemu

Niestety. Pytanie czy to kwestia niewyrobionego widza, który woli oglądać globalne formaty rozrywkowe, czy też wina nadawców, którzy jedynie chcą zarabiać pieniądze zamiast poszerzać horyzonty swoich widzów? Telewizje komercyjne emitują filmy dokumentalne od święta. Nadawca publiczny późną porą oraz w kanale którego oglądalność jest na poziomie błędu statystycznego.

Realizowane przez Kaizen Media filmy dokumentalne często mają swoje premiery na festiwalach filmowych, zanim trafiają do telewizji czy serwisów strumieniowych w Internecie.

Back to Top
Close Zoom
Context Menu is disabled by theme settings.
Masz pytanie? Zadzwoń!