Filmy z drona (nie tylko dla deweloperów)

Filmy z drona to obecnie standard w produkcji filmowej. Także tej niskobudżetowej. Filmowanie z drona najczęściej stosują deweleperzy, ale nie tylko.

Filmy z drona – dla kogo?

Filmowanie z drona znajduje obecnie zastosowanie w prawie każdej realizacji promocyjnej. Dawno minęły czasy, gdy filmów z drona używali tylko deweloperzy i branża turystyczna. Obecnie filmy z drona realizujemy prawie przy każdej produkcji. Nasi operatorzy mają uprawnienia i zabierają drony jadąc na zdjęcia choćby na otwarcie salonu odzieżowego.

Kaizen Media: film z drona. Przykład 1

Bez ujęć z drona ani rusz w przypadku filmów promocyjnych, filmów z imprez czy szkoleń. Zdjęcie z lotu ptaka jest nierzadko najlepszym intro do filmu reklamowego lub jego puentą.

Kaizen Media: film z drona. Przykład 2

Reasumując: filmy z drona są dobre dla każdego, choć w niektórych pomieszczeniach zamkniętych jest to niemożliwe (w fabrykach, nad urządzeniami krytycznymi), niewskazane (przeloty nad widownią w teatrze czy kinie) lub zabronione (w miastach poza zasięgiem wzroku, powyżej 120 metrów, dronem o wadze powyżej 250 gramów)

Kaizen Media: film z drona. Przykład 3

Filmowanie z drona – kiedy i gdzie?

O każdej porze roku, ale:

  • po pierwsze: w dobrych warunkach atmosferycznych, aby nie ryzykować zniszczenia sprzętu
  • po drugie: tak dług jak pozwala na to ekspozycja. W dronach niskobudżetowych kamery nie radzą sobie, gdy robi się ciemno. Nikt nie wmontuje do profesjonalnego filmu promocyjnego, zdjęć z lotu ptaka.…z szumami 🙂
  • po trzecie: na obszarze, gdzie wolno wzbić się dronem.

Zatrzymajmy się przy tym ostatnim punkcie. Najprostszy sposób, aby sprawdzić gdzie można podnieść drona i nim latać to użycie tych aplikacji:

  • Aplikacja PANSA UTM
  • Aplikacja DroneRadar.

W oparciu o naszą pozycję, podpowiedzą czy można w tym miejscu latać i realizować film z drona.

Nowe przepisy latania dronem

Prawo dotyczące latania dronem ciągle się zmienia. Ale w momencie, w którym publikujemy ten wpis (kwiecień 2022 roku), przepisy pozwalają na latanie i filmowanie z drona w przestrzeni otwartej bez dodatkowych uprawnień. Obowiązujące prawo słusznie koncentruje się na bezpieczeństwie i dzieli przestrzeń powietrzną na otwartą, szczególną i certyfikowaną.

W przestrzeni otwartej (o najniższym stopniu ryzyka) ustalono maksymalny pułap lotów na wysokość 120 metrów. Dopiero w przypadku drona o wadze większej niż 250 gramów, jego pilot będzie musiał dokonać rejestracji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i przejść szkolenie zakończone egzaminem. Na szczęście online 🙂

Back to Top
Close Zoom
Context Menu is disabled by theme settings.
Masz pytanie? Zadzwoń!